Aquafaba a vše o ní

Aquafaba – zní to skoro jako nějaké zaříkadlo, že ano? I mně to tak připadalo, když jsem se s ní setkala poprvé. O co se jedná?

Je to nálev z cizrny. Obecně tedy nálev z luštěnin (nejčastěji právě z cizrny nebo fazolí). Dá se dále využít při vaření (funguje stejně jako vaječný bílek) na sněhové pusinky, různé pěny, palačinky, majonézu apod. No a samozřejmě pro Sensory Play je to hotový poklad.

Výroba aquafaby

Aquafabu vytvoříte jednoduše tak, že si tekutinu z konzervy/skleničky (případně tu po vaření luštěnin) necháte a nevylejete. Můžete ji chvilku ještě povařit, aby ubylo trochu vody a výsledná hmota pak bude hustší, ale není to nutné.

Pokud jste nálev vařili, nechte ho chvilku odstát. Dále ho dejte do robota a šlehejte na nejvyšší otáčky několik minut.

Vznikne Vám pevná a nadýchaná pěna bílé barvy (já mám na obrázku modrou, protože jsem ji barvila), vypadá skoro jako sníh (podobný tomu z bílků). Velkou výhodou pro Sensory Play je fakt, že aquafaba vydrží opravdu dlouho.

Vylepšení aquafaby

Hmotu můžete různě vylepšit. Zkuste přidat např. potravinářské barvivo nebo třpytky. Barevnou aquafabu můžete dále využít v jakýchkoli sensory boxech. Já ji ráda barvím na modro a dávám ji do boxů jako moře nebo oblohu. 🙂

Jen pozor na to, že obarvená aqufaba pouští barvu (alespoň mně ano), takže mám ze syna na chvíli vždycky šmoulu, ale ta zábava za to stojí. 🙂

TIP: Pokud chcete aquafabu doma vyrobit, ale nevíte, co pak s tou samotnou uvařenou cizrnou, doporučuji mrknout sem, najdete tam spoustu skvělých receptů s jídly pro děti.

Zkoušeli jste ji už doma někdy vytvořit? Dejte vědět, jak to dopadlo. 🙂

Jsem učitelka, nadšená čtenářka, cestovatelka a máma na plný úvazek dvou malých rošťáků. Ukazuji rodičům cestu do dětského světa a nabízím jim možnosti, jak pomocí Sensory Play mohou zábavnou formou u dětí rozvíjet kreativitu, motorické dovednosti a vnímání světa všemi smysly. Můj příběh najdete zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Chcete svým dětem pomoct poznávat svět všemi smysly? Stáhněte si e-book zdarma :-)
  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Uvidíme se na Facebooku: