Stále váháte, zda Sensory Play vyzkoušet? Až si přečtete tento článek, budete vědět, jaký obrovský přínos pro rozvoj jemné motoriky toto hraní má.
Vztah mezi Sensory Play a rozvojem jemné motoriky u dětí je hluboce provázaný a docela zásadní pro celkový vývoj dítěte. Jemná motorika se týká pohybů ruky a prstů, které vyžadují jemnou kontrolu a koordinaci.
Sensory Play poskytuje dětem mnoho příležitostí k cvičení těchto dovedností a podporuje jejich rozvoj několika způsoby:
Během Sensory Play mají děti příležitost manipulovat s různými materiály, jako jsou písek, voda, rýže, modelína, sliz atd. Tyto materiály mají různou texturu a konzistenci, což dětem umožňuje cvičit rozmanité pohyby rukou a prstů.
Například sypání, tvarování, stlačování nebo válení písku posiluje svaly rukou a prstů a zlepšuje jejich jemnou kontrolu. V mém e-booku najdete spoustu nápadů na podobné aktivity, které rozvoji jemné motoriky přispívají.
Mnoho senzorických aktivit zahrnuje práci s drobnými předměty, jako jsou bambulky, kuličky cizrny, korálky, kostičky apod. Tato činnost vyžaduje precizní pohyby prstů a koordinaci oka a ruky.
Děti se učí manipulovat s malými předměty, skládat je, přesouvat je a spojovat je do různých vzorů a struktur, což posiluje jejich jemnou motoriku a zlepšuje pinzetový úchop. Skvělé je třeba navlékání korálků na provázek apod.
Sensory Play především podporuje schopnost vnímat a reagovat na různé smyslové podněty. Když během hraní děti rukama prozkoumávají různé textury, teploty, tvary a velikosti, posilují své smysly a zlepšují svou schopnost vnímat rukama jemné rozdíly a nuance.
Vyzkoušeli jste vy sami někdy přejet rukou přes písmo pro nevidomé? Dokázali byste rozlišit jednotlivé tvary? Doma si to můžete snadno zkusit na obalech od léků. 🙂
Práce s modelínou je další skvělou aktivitou pro rozvoj jemné motoriky. Děti musí používat své prsty a ruce k tvarování a formování materiálu do různých tvarů a objektů. Tato činnost posiluje svaly rukou a prstů a pomáhá rozvíjet přesnost a pevnost pohybů.
Sensory Play může také zahrnovat činnosti jako malování prstovými barvami, malování věcí při přípravě na hraní, psaní do písku, soli apod. Tyto činnosti nejenom podporují tvůrčí projev dětí, ale také posilují svaly rukou a prstů. Především ale zlepšují schopnost dětí držet tužku nebo štětec a manipulovat s nimi.
Starší děti se mohou do přípravy aktivit pro Sensory Play zapojit. Některé přípravy často zahrnují vystřihování věcí z papíru. Používání nůžek vyžaduje precizní a pevné pohyby prstů a rukou. Děti se musí naučit držet nůžky pevně a správně s nimi zacházet tak, aby dokázaly vystřihnout tvar přesně podle požadovaného vzoru. Stejně jako ostatní výše zmíněné činnosti, i tato posiluje svaly rukou a prstů a zlepšuje kontrolu pohybů.
Teď už tedy víte, jak Sensory Play dokáže podpořit jemnou motoriku u dětí. Ať už toto hraní pro děti připravujete pravidelně, nebo se teprve chystáte do světa Sensory Play zavítat, věřím, že je pro vás skvělé vědět, že si přitom děti nejen hrají, ale i smysluplně se rozvíjejí. 🙂