Jedna z nejčastějších otázek, která maminky napadne, když o Sensory Play slyší, je – Kdy mám tedy s mým miminkem začít tyhle hry?
U mě se momentálně jedná o aktuální otázku. Se starším synem jsem tento problém ale řešit nemusela. U něj jsem si na Sensory Play vzpomněla, když už samostatně seděl. Mladšímu synovi jsou ale teprve čtyři měsíce a já už se nemůžu dočkat, kdy si bude se starším bráškou hrát v sensory boxu také.
Nicméně nezapomeňte, že Sensory Play není jen o sensory boxech.
Pokud budete své miminko pozorovat, tak si brzy jistě všimnete určitých náznaků, že je pro tuto hru připravené. Snaží se např. dávat věci do pusinky, nebo se zkouší dotknout všeho, na co dosáhne.
Jestliže si takových věcí všimnete, můžete pomalu se Sensory Play začít. Základní podmínkou ale je, aby to miminko bavilo.
Existují způsoby, jak rozvíjet smysly už u nejmenších miminek.
Můžete s miminkem vyzkoušet např.:
Další možnosti najdete v mém e-booku SensoryPlay, nebo se můžete inspirovat v e-booku zdarma Velikonoční Smyslové hraní.
Nikdy byste neměli brát Sensory Play jako nějakou povinnost, kterou musíte pro své miminko vymýšlet každý den. Měli byste se při tom umět radovat se svým dítětem. Pokud Vám Sensory Play nepřináší radost, dejte si na několik dní pauzu. Můžete takové aktivity ze začátku nabízet klidně jen jednou týdně.
Může se stát, že Vaše miminko bude tzv. sensory avoider/sensory sensitive, tedy je vysoce citlivé na smyslové podněty. V takovém případě určitě nemusíte na Sensory Play zanevřít. Existuje spousta možností, jak si takto hrát i s nimi, jen je potřeba umět s tímto faktem pracovat. Jak? O tom se rozepíšu v jednom z následujících článků. Další inspiraci na hraní najdete v e-booku Sensory Play.
Kdy tedy začít? Univerzální odpověď na tuto otázku neexistuje, každé dítě je jiné. Proto své miminko pozorujte a jistě brzy tu správnou chvíli odhadnete. 🙂